Στο φινάλε ο Παναιτωλικός λύγισε τον Άρη

Νικηφόρο ήταν το φιλικό τεστ που έδωσε ο Παναιτωλικός το Σάββατο το απόγευμα στη Βέροια επικρατώντας με 2-1 του Άρη με τους «κιτρινόμαυρους» να δείχνουν καλό πρόσωπο αντιμετωπίζοντας μια ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να ανοίξει το σκορ 16′ με ωραίο γυριστό σουτ του Σόουζα έπειτα από κόρνερ του Στεφάνοβιτς. Δυο λεπτά αργότερα μάλιστα θα μπορούσε να κάνει δυο τα τέρματα του αλλά ο Πασσάς δεν μπόρεσε να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι.

Ο Παναιτωλικός ισοφάρισε πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Οι παίκτες του Αγρινίου κέρδισαν πέναλτι στο 33′ και το εκτέλεσε εύστοχα ο Μάρκος Πάουλο για το σκορ 1-1.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός έπαιξε καλύτερα ανεβάζοντας την απόδοση του. Αρχικά στο 63′ ο Κλέσιο έκανε το σουτ για να διώξει ο Καντιμοίρης ενώ ο Άρης απίλησε στο 70′ με τον Μπαργκάν και τον Κυριακίδη να λέει «όχι».

Ο Παναιτωλικός απείλησε και στο 82′ με τον γκολκίπερ του Άρη με διπλή επέμβαση να κρατάει ισόπαλο το αποτέλεσμα. Κάτι που δεν κατάφερε να κάνει στο 87′ με τον Κλέσιο να νικάει τον Καντιμοίρη για το 2-1 μετά από όμορφη ατομική ενέργεια.

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τσουμάνης, Σόουζα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Νίκιτς, Παυλίδης, Πασάς, Κάσσος, Στεφάνοβιτς, Διαμαντόπουλος.

Επαιξαν και οι: Καντιμοίρης, Μαραγκός, Βαλεριάνος, Μουμίν, Ιντζόγλου, Μπαργκάν, Λώττας, Νέτο, Καπνίδης και Ντάγκρας.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Χαντακιάς, Ροντρίγκες, Μίγας, Ρόχα, Μάρκος Πάουλο, Ντιέγκο Λόπεθ, Μάζουρετς, Κλέσιο Μπαουγκέ, Ντιάζ Τζορτζ, Βλαντ Μοράρ.

Επαιξαν και οι: Τσενάμο, Βασιλούδης, Ενέα, Μαρινάκης, Ντάνι, Φάρλεξ, Μαρκόφσκι, Νταλακούρας, Τσοκάνης.