Πρωταθλητές στο παιδικό τα Καναρίνια Αγρινίου (φωτογραφίες)

6

Τα Καναρίνια Αγρινίου αναδείχτηκαν πρωταθλήτρια ομάδα στο Παιδικό Πρωτάθλημα της ΕΠΣΝΑ επικρατώντας στον τελικό που έγινε στο γήπεδο του Αγγελοκάστρου του Άρη Αιτωλικού με 4 – 1.
Η ομάδα του Ανδρέα Τσάμη κατάφερε μετά το 0 – 0 του πρώτου ημιχρόνου να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και να φτάσει στην κορυφή του Παιδικού Πρωταθλήματος.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Καλογήρου και ο Κυριλλής με τις επεμβάσεις τους κράτησαν το μηδέν, ενώ στη σημαντικότερη ευκαιρία το σουτ του Κοντούρη στο 22ο λεπτό κατέληξε στο δοκάρι.
Στο δεύτερο μέρος οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση φάουλ του Κοντούρη στο 46΄. Στη συνέχεια είχαν δύο καλές στιγμές και στο 53΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους με γκολ που σημείωσε με μακρινό σουτ ο Δημήτρης Σταρακάς. Στο 62΄ τα πάντα φάνηκε να κρίνονται με τον Κουτσομπίνα να κάνει το 3 – 0, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Παρράς μείωσε σε 3 – 1. Ο Άρης δε μπόρεσε να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή και στο 79΄ ο Μουχάνης διαμόρφωσε το τελικό 4 – 1.
Μετά το τέλος του αγώνα οι δύο ομάδες πήραν το Κύπελλο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στον Όμιλό τους.

Το φιλμ του αγώνα.

Γύρισμα του Θ. Σταρακά σουτ του Πλαστήρα έδιωξε με τα πόδια ο Καλογήρου.
Μακρινό σουτ του Κοντούρη απέκρουσε ο Καλογήρου.
21΄ Κόρνερ του Ζούκα κεφαλιά του Μπέκου απέκρουσε ο Κυριλλής.
22΄ Σέντρα του Φεγγούλη ο Καλογήρου χάνει τη μπάλα και ο Κοντούρης κάνει το σουτ στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
28΄ Πάσα του Ζούκα στον Α. Καλογήρου που σουτάρει άουτ.
34΄ Σουτ του Θ. Σταρακά έδιωξε ο Καλογήρου.
39΄ Πάσα του Κουτσομπίνα στο Θ. Σταρακά που σουτάρει και διώχνει σε κόρνερ ο Καλογήρου.
44΄ Σέντρα του Δερβίση σουτ του Κουτσομπίνα άουτ.
46΄  Ο Κοντούρης με απευθείας εκτέλεση φάουλ κάνει το 0 – 1.
48΄ Γκολ.Κόρνερ του Κοντούρη κεφαλιά του Πλαστήρα άουτ.
50΄ Σουτ του Μουχάνη απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Καλογήρου.
53΄ Γκολ. Κόρνερ του Κοντούρη οι αμυντικοί του Άρη απομακρύνουν και η μπάλα φτάνει στο Δημήτρη Σταρακά που με μακρινό σουτ την στέλνει στα δίχτυα για το 0 – 2.
56΄ Ατομική ενέργεια του Τασολάμπρου που σουτάρει ο Καλογήρου διώχνει και ο Μουχάνης από κοντά πλασάρει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.
58΄ Σουτ του Ζούκα η μπάλα φεύγει άουτ.
62΄ Γκολ. Ο Μουχάνης με πάσα βγάζει τετ α τετ τον Κουτσομπίνα που με πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 3.
64΄ Γκολ. Ο Παρράς απέναντι στον Κυριλλή πλασάρει και μειώνει σε 1 – 3.
75΄ Σουτ του Φεγγούλη η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι.
79΄ Γκολ. Ο Μουχάνης με σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1 – 4.
80+2΄ Πάσα του Κοντούρη στο Δερβίση που από αριστερά σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ (Χρήστος Κυριάκης): Καλογήρου Π., Ζούγκος, Μπέκος (41΄ Παρράς), Μπαρούχος, Φούντας, Ράπτης, Καλογήρου Α., Ταμπακόπουλος, Μπαστάνης (72΄ Αργυρόπουλος), Ζούκας (65΄ Κάγιο), Ξύστρας.

ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Ανδρέας Τσάμης): Κυριλλής, Σταρακάς Δ. (72΄ Γρατσάνης Π.), Δερβίσης, Σχίζας, Τσιλιγιάννης, Φεγγούλης, Κουτσομπίνας (74΄ Γρατσάνης Σ.), Κοντούρης, Σταρακάς Θ. (49΄ Μουχάνης), Πλαστήρας, Τασολάμπρος.